ביטוח תלמידים וילדי הגנים

הילדים שלנו הם הדבר החשוב לנו מכל. לקראת שנת הלימודים שבפתח מה עלינו לדעת לגבי ביטוח תלמידי בית הספר וילדי הגנים?

מאת: עו"ד ישראל שוייצר עורך דין במשרד איתן האזרחי ושות'

שנת הלימודים בפתח ועמה אף החששות מתאונות של ילדי בית הספר והגנים. בין הסכנות הטמונות לילדים הם נפילות בחצר ביה"ס או בדרך הביתה, מפגעים כאלו ואחרים בשטחי המוסדות החינוכיים ועוד. הנזקים שעשויים להיגרם לילדים מסתכמים במרבית הפעמים בשריטה קטנה או כמה שעות של בכי, אבל יש מקרים קשים הרבה יותר כאשר נזקים חמורים וצמיתים עשויים להיגרם.

חשוב לדעת ולזכור שחלק מסיכונים אלו מכסה ביטוח תאונות אישיות לתלמידים וילדי גנים. כך, בהתאם לחוק לימוד חובה: "מי שזכאי לחינוך חינם… יהיה מבוטח בביטוח תאונות אישיות, באמצעות רשות החינוך המקומית שבתחום שיפוטה נמצא מוסד החינוך שבו הוא לומד…". בהתאם לחוק המדובר בעיקרון בביטוח המוקנה לילדים מגיל 3 עד כיתה יב' (כולל). הביטוח האמור נעשה על ידי הרשויות המקומיות אשר פעילות את מוסדות החינוך, כאשר התשלום עבור הביטוח נעשה גם כחלק מתשלומי ההורים, ונקבע כל שנה.

בנסיבות העניין בכיסוי ביטוחי חשוב אשר הורים רבים כלל אינם מודעים אליו. חלקם אינם מודעים כלל על קיומו וחלקם בשל הכינוי שלו "ביטוח תלמידים" מסיקים ממנו מסקנות שגויות באשר לאירועים המכוסים על ידו ותחולתו. כך, בעוד שמו של הכינוי מרמז על תלמידי בית ספר בלבד, הביטוח חל כמפורט לעיל אף על ילדי גנים מגיל 3. כך בעוד נלמד משמו על תחולתו על תלמידים תוך סברה כי מכסה הוא אך ורק פעילות בית ספר, מכסה הביטוח אירוע תאונתי וזאת בכל מקום בעולם, בכל שעה, 365 ימים בשנה.

נוסח הפוליסה שונה מחברות ביטוח שונות וברשויות המקומיות השונות, ואולם מטרתו להעניק כיסוי ביטוחי בין היתר למקרי מוות ונכות, ימי אשפוז, ימי היעדרות מלימודים, ייעוץ רפואי ועוד. בהתאם, וכדי לבחון הכיסוי, יש לבחון את לפוליסה הרלוונטית בעת הצורך, ולשם כך מומלץ מאד להיוועץ בעורך דין.

עוד חשוב לדעת כי ה"התיישנות" של תביעה על פי פוליסה תאונות תלמידים היא מקוצרת מהרגיל כאשר תביעת תלמיד שעבר את גיל 18 תתיישן בתוך 3 שנים, ובאשר לקטין, ובכפוף לחריגים שונים תתיישן התביעה בתוך 3 שנים מהגעתו לגיל 18.

עוד חשוב לדעת שכאשר מדובר בכיסוי לפי ביטוח תלמידים, מדובר בעילת תביעה מצטברת. כלומר, היא כי במידה ומדובר באירוע כגון פגיעה בגין מפגע כלשהו ברחוב, בבית הספר, הרי שמעבר לעילת תביעה כנגד המזיק הרלוונטי והאחראי, קיימת עילת תביעה מצטברת על פי פוליסת ביטוח תאונות אישיות ותלמידים, ואין מפחיתים פיצוי האחד מהשני.

נוכח מורכבות הנושא, ובשים לב לחוסר המודעות הקיים אצל הורים בתחום – בכל מקרה של תאונת תלמידים מומלץ מאד להיוועץ בעורך דין לצורך בחינת הזכאות לפיצוי ולצורך טיפול משפטי מיטבי בנושא.

האמור לעיל איננו תחליף לייעוץ משפטי, ו/או ניתן במקום ייעוץ משפטי או במסגרתו ובכל מקרה יש להתייעץ עם עו"ד בעל המומחיות בתחום הרלוונטי.

מאמרים נוספים